„Nabożeństwo do Świętego Michała Archanioła, zwycięzcy szatana, jest czymś więcej niż nabożeństwo do innych świętych. Ci ostatni mogą wstawiać się za nami u Boga jako adwokaci, natomiast Święty Michał został ustanowiony przez samego Stwórcę opiekunem i obrońcą Kościoła.” św. Ildefons Schuster, kardynał
1-3 sierpnia 2013 roku będzie dla naszych cysterskich parafii dniem szczególnej łaski – oto przybędzie do nas figura Świętego Michała Archanioła z Jego najsłynniejszego sanktuarium w Monte Sant Angelo na włoskim półwyspie Gargano. Niezwykła postać Świętego, który nie jest człowiekiem, a duchem czystym, ustanowionym przez Boga Wodzem Zastępów Niebieskich i opiekunem Kościoła wiąże się również z historią Jego objawień, których na przestrzeni wieków doznało wielu wiernych. Objawienia miały miejsce również na Gargano, gdzie dziś znajduje się jedyna na świecie świątynia, która nie została poświęcona ręką człowieka i to właśnie stamtąd przybędzie figura świętego archanioła.
Michał Archanioł jest „Wielkim Księciem Niebieskim”, prorok Daniel nazywa go pierwszym z książąt (Dn 10,13.21). Generał Michalitów ks. Andrzej Radzik pisze o Św. Michale: „…Któż jak Bóg stanowi … wezwanie do kontemplacji kochającego Boga – Ojca, Syna i Ducha Świętego, do odkrywania Jego przymiotów na kartach Pisma św. takich jak wieczność, wszechmoc, dobroć, sprawiedliwość, świętość i miłosierdzie. … zawołanie „Któż jak Bóg” jest owocem poznania, kontemplacji i adoracji, jest swego rodzaju okrzykiem serca rozmiłowanego w Bogu. Jesteśmy zaproszeni do udziału w życiu trynitarnym, do oglądania oblicza Chrystusa, do odkrywania uderzeń Jego serca, do przeżywania naszej godności dziecka bożego i tego, że od chrztu św. jesteśmy świątynią Ducha Świętego. Jest to zaproszenie do odkrywania naszego przebóstwienia i przeznaczenia do rzeczy wielkich, do udziału w życiu samego Boga, do udziału w Jego świętości i wieczności. Jak z tego wynika nasze serca są stworzone do rzeczy nadzwyczaj wielkich i pięknych…Imię św. Michała Archanioła odnosi nas do świata istot duchowych żyjących w bliskości Boga, który jest po trzykroć święty. Stanowi to dla nas zaproszenie do życia w obecności Pana, przeżywania tego, że jest Emmanuelem. Nie wolno nam przeoczyć Jego miłującej obecności …Wielki, czyli ważny, zasłużony dla Nieba, ten który dokonał wspaniałych czynów, a zarazem, ktoś mający duże wpływy, będący autorytetem w jakiejś dziedzinie, otoczony sławą. Wielkość św. Michała Archanioła polega na doskonałym poznaniu zamysłu Stwórcy i posłusznym pełnieniu Jego Woli. Jest to pokorna służba Bogu i ludziom, powierzającym się jego opiece i wstawiennictwu.”
W ramach uroczystości peregrynacyjnych parafianie i pielgrzymi uczestniczyć będą mogli w nabożeństwach z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Będzie również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego. Uroczystej „anielskiej” liturgii towarzyszyć będą homilie ks. Mariana Polaka ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Będzie można obejrzeć film związany z Grotą Objawień na Górze Gargano. Szczegółowy plan peregrynacji będzie dostępny w gablotach przed kościołem, na stronie internetowej naszej parafii: mogila.cystersi.pl oraz stronie zastępu rycerstwa działającego w naszej parafii: anielskimiecz.pl
Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia Wojsk Niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan.
Wincenty Podobiński – Rycerstwo Świętego Michała Archanioła