„Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania».” Łk 2.9-12
Boże narodzenie jest czasem radości ludu Bożego z przyjścia na świat Zbawiciela. W tych niezwykłych w dziejach ludzkości wydarzeniach nie mogło zabraknąć Aniołów Bożych. To oni są wykonawcami woli Bożej. Przez nich spodobało się Panu naszemu ogłosić tę wspaniałą wieść o Bożym Narodzeniu. Do Anioła Jahwe, który oznajmia pasterzom narodziny Odkupiciela, przyłącza się niezliczona ilość zastępów niebieskich. W postaci Anioła Pańskiego możemy tu widzieć św. Michała Archanioła, bo to on, jako wódz, przewodzi zastępom Anielskim. Aniołowie nie skupili się na zachowaniu wystraszonych ludzi. Nie podjęli konwersacji, która zwykle rodzi się podczas spotkania. Aniołowie przybywając wielbili Boga, dając nam ludziom swoisty przykład postawy, jaką powinniśmy przyjąć w obecności Stwórcy. Uwielbienie jest najlepszym, co może uczynić pokorne dziecko Boże, podczas spotkania z Bogiem.
Wielbić Boga powinienem podczas każdej Mszy Świętej, podczas każdej adoracji Najświętszego Sakramentu. Czy jest tak zawsze ? Jeśli moje myśli i uczucia skoncentruję wokół życiowych problemów, to może się zdarzyć, że spotkanie z Bogiem przerodzi się w lament, narzekanie, biadolenie, lub recytację listy moich spraw do „załatwienia”. Być może udręczenie, cierpienie, gonitwa myśli wokół tego, co zabiera mi radość i pokój w sercu, przysłania obecność Boga w Najświętszym Sakramencie, odrywa od istoty Najświętszej Ofiary. Na myśl przychodzi mi obraz ludzi modlących się kościele. Nie zawsze tryskają radością ze spotkania z Jezusem. Jestem skonsternowany, gdy podczas Mszy Świętej przypadkiem dostrzegę niemą, posępną twarz brata, czy siostry w Panu. Jest przed Bogiem, a jakby nie widzi i nie słyszy tego co się w jego obecności dzieje. Gdy mnie dosięgną najcięższe trudności i udam się do kościoła, muszę pamiętać o tym, że przychodzę do Boga, który jest przecież kochającym, wszechmogącym i miłosiernym. Nie mogę zapomnieć, że jestem dla mojego Niebieskiego Ojca wyjątkowym, ukochanym dzieckiem, którego jak Dobry Pasterz nie opuści. Chcę oddać mu swoje bolączki i w ufności dziecka Bożego nieustannie wysławiać Go i uwielbiać. Chcę uczyć się od Aniołów adoracji Boga. Proszę ich przed Mszą Świętą czy adoracją, o ich szczególną obecność. W tym celu odmawiam koronkę do Świętego Michała Archanioła i wszystkich Chórów Anielskich. Modlitwę, którą w 1751 roku , portugalskiej zakonnicy Antoninie d`Astonac, podyktował osobiście Święty Michał Archanioł. Odmawiającym tę koronkę obiecuje szczególną dla nich pomocy z nieba; gorliwe odmawianie Koronki zapewnia jego czcicielom: wysłuchanie próśb zanoszonych w duchu wiary, towarzystwo Aniołów z poszczególnych Chórów podczas przyjmowania Komunii Świętej, stałą ich opiekę w drodze życiowej, a po śmierci rychłe wyzwolenie z czyśćca samych czcicieli i ich rodzin. Korzystajmy z tej modlitwy i ciszmy się z obietnic Świętego Michała Archanioła. Starajmy się, by nasze twarze zawsze promieniowały radością dziecka Bożego. Wierzę, że Aniołowie będą nas w tym gorliwie wspomagać.
Koronka do Świętego Michała Archanioła i Chórów Anielskich (forma skrócona)
1. Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie pospiesz ku ratunkowi mojemu. Chwała Ojcu itd.
2. Wymienia się poszczególne Chóry:
* na cześć CHÓRU SERAFINÓW
* na cześć CHÓRU CHERUBINÓW
* na cześć CHÓRU TRONÓW
* na cześć CHÓRU PANOWAŃ
* na cześć CHÓRU MOCARSTW
* na cześć CHÓRU WŁADZ
* na cześć CHÓRU ZWIERZCHNOŚCI
* na cześć CHÓRU ARCHANIOŁÓW
* na cześć CHÓRU ANIOŁÓW
Po wymienieniu poszczególnego CHÓRU odmawia się l raz Ojcze nasz, 3 razy Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu oraz wezwanie: Dla wstawiennictwa św. Michała Archanioła i niebieskiego (wstawiamy nazwę chóru) – Panie Zastępów, zmiłuj się nad nami.
3. Na cześć św. Michała Archanioła: Ojcze nasz…
Na cześć św. Gabriela Archanioła: Ojcze nasz…
Na cześć św. Rafała Archanioła: Ojcze nasz…
Na cześć św. Anioła Stróża: Ojcze nasz…
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.
Za zgodą Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej z dnia 25.11.1993 r. nr 2041/K/93
(Jeśli zapomnimy jak odmawiać powyższą koronkę, zawsze możemy prosić o pomoc Rycerzy Świętego Michała Archanioła, którzy działają w naszej parafii. )